hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

KADIN VE ŞİDDET

Son Güncelleme :

12 Temmuz 2023 - 11:08

/ 442 kez okundu.
KADIN VE ŞİDDET

KADIN GÖZÜYLE KALEME ALAN ; (Ş.DUMAN)

Kadına yönelik şiddet, dünya çapında toplumları rahatsız etmeye devam eden yaygın bir sorundur. Bu bir insan hakları ihlalidir ve derinlere işlemiş toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin bir yansımasıdır.

Kadına yönelik şiddetin kökleri, toplumsal normlara ve zararlı eylemleri sürdüren toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına dayanmaktadır.
Bu normlar genellikle kadınların erkeklerden aşağı olduğunu
ve itaatkar olması gerektiğini dikte eder. Bu tür inançlar, kadına yönelik şiddetin kabul edilebilir ve hatta haklı görüldüğü bir ortam yaratıyor. Örneğin, bazı kültürlerde kadın sünneti uygulaması, ciddi fiziksel ve psikolojik sonuçlarına rağmen kadınlar için gerekli bir geçiş töreni olarak kabul edilir. Ayrıca, güç dengesizlikleri ve eşitsiz güç dinamikleri kadına yönelik şiddete katkıda bulunur. Birçok toplumda erkekler güç ve otorite pozisyonlarına sahipken, kadınlar marjinalize edilmiş ve güçsüz kılınmıştır. Bu güç dengesizliği, erkeklerin partnerleri üzerinde kontrol ve tahakküm kurma aracı olarak şiddeti kullanabilecekleri yakın ilişkilerde kendini gösterebilir. Kadınların kendi evlerinde fiziksel, duygusal ve psikolojik tacize maruz kaldığı aile içi şiddet bunun en iyi örneğidir. Ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda eğitim ve bilinç eksikliği kadına yönelik şiddetin sürmesinde önemli rol oynamaktadır.

Duygusal ve psikolojik şiddet genellikle göz ardı edilir, ancak fiziksel veya cinsel şiddet kadar zarar verici olabilir. Sözlü taciz, manipülasyon ve gaslighting, kadınları kontrol etmek ve aşağılamak için kullanılan yaygın taktiklerdir. Bu tür şiddet, kadının kendine olan saygısını ve kendine verdiği değeri aşındırarak, onu savunmasız ve istismar içeren bir ilişkinin içine hapsolmuş halde bırakır.
önleyebiliriz.

Toplumlar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemi ve kadın haklarına saygı konusunda bireyler yetiştirmede başarısız olduklarında, zararlı davranış ve tutumların devam etmesine izin vermektedirler. Kapsamlı cinsel eğitimi teşvik ederek ve genç insanlara rıza ve sağlıklı ilişkiler hakkında bilgi vererek, toplumsal normlara meydan okuyabilir ve kadına yönelik şiddeti önleyebiliriz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.